SORU
14 NİSAN 2010, ÇARŞAMBA


Android aynı yoğunluğu ile birden fazla ekran boyutu

Yoğunluğu ile ilgili kafam karıştı. Orta yoğunluğu, ekran çözünürlüğü 320x480, 480x800, 480x854 ya da olabileceğini görüyorum. Eğer öyleyse mdpi klasörüne 300px genişliğinde bu bir resim varsa, 3 farklı ekran boyutları aynı boyut (esas 320x480 vs diğer 2) bak. Ve aynı boyutta görünüyor, bir ölçek daha büyük ya da daha küçük ekran boyutuna bağlı olarak yani. Teşekkürler.

CEVAP
14 NİSAN 2010, ÇARŞAMBA


Üç ayrı ama bağlantılı kavramları anlamak için burada: ekran yoğunluğu (inç başına piksel/santimetre, ya da yaygın bilinen olarak DPİ inç başına nokta yazıcılar), fiziksel ekran boyutu (inç veya santimetre) ve piksel sayısı (olarak da bilinir çözünürlüğü (piksel cinsinden).

Bu şartlar vardırdeğildeğiştirilebilir, ve bu konu ile karıştırılmamalıdır onlar ınterlink nasıl anlamak gerekir. Genelde böyle olur zaten yoğunluğu oluşturuyor yana fiziksel ekran boyutu göz ardı edebilirsiniz. Örneğin bir ekran 3 inç genişliğinde ve 300 piksel arasında 100 DPİ olacaktır. Ayrıca telefonlar ekranlar piksel sayısı çok farklı bile olsa aynı fiziksel boyutu var eğilimindedir.

Yani, diyelim bir ekranı 480 x 320 çözünürlük ve yaklaşık 160dpi bir yoğunluğa sahip G1 ya da bir Kahraman ekran düşünün. Bir resim 300 piksel genişliğinde 1.875 inç çapında olacak. Bu boyutu (300) / yoğunluk (160) piksel hesaplanır. Şimdi ise Nexus One, ekran, Droid veya benzer karşılaştırırsanız, bu modeller yaklaşık 240dpi yüksek bir yoğunluk ile yaklaşık 800 x 480 yüksek çözünürlüklü ekran var. Eğer aynı 300px genişliğinde bir görüntü görüntülemek için, artık sadece fiziksel olarak bir ve çeyrek inç çapında görüntülenir. Diğer bir deyişle, çok daha küçük olacaktır. Bu görüntüyü metin içeriyorsa, metni okunabilir olmayabilir artık, çünkü bu bir sorun olabilir.

Android otomatik olarak görüntüleri hala aynı boyutta olması için görünür, böylece, bu farklı ekranlar sığacak şekilde ölçeklemek için söylemiş olabilir. Bu Yoğunluk-Bağımsız piksel olarak boyutları ayarı tarafından yapılır. Eğer bir şey 100dp geniş, orta yoğunluklu bir ekranda 100px genişliğinde olacak. Yüksek yoğunluklu bir ekranda, 150px genişliğinde olacak, ancak her ikisi de gerçek ekran üzerinde aynı büyüklükte görünecektir. Eğer bunu yaparsanız, ancak, görüntü biraz bulanık olabilir. Fotoğraf çok yakından resim görüntüleme programında yakınlaştırmak, kenarlarını beri bulanık 'uzanır' bunları yaparken zoom. olarak aynı.

Bunu çözmenin tek yolu mdpi, hdpi ve benzeri klasörleri kullanmaktır. Android zaten kendisi yapmak zorunda değil ki ölçekli bir görüntü veriyorsun. Sadece görüntüyü Photoshop'ta kendinizi streç açıkçası eğer, o zaman daha iyi olmayacak. Ama normalde bir çok büyük görüntüleri mobil ekrana sığdırmak için yeniden boyutlandırma. Bu durumda, sadece üç farklı zamanlarda, farklı bir çözüm her haline yeniden boyutlandırmak.

Yani sonunda cevap Eğer belirli bir soru: Eğer bir resim yer senin mdpi klasörü olacak tam olarak aynı boyutu ne olursa olsun ekran çözünürlüğü sürece hepsi aynı yoğunluk. Değişecek ne etraflarındaki uzay, örneğin 320x320px geniş bir görüntü 320x480 ekran en ama 480 x 800 piksel bir ekran sadece üçte biri doldurun. Yukarıda belirtildiği gibi, ancak genellikle daha yüksek çözünürlüklü telefonlar da daha yoğun bir ekran var. Bu durumda, Android olmaz bak senin mdpi klasörü için görüntü - gider hdpi klasörü, ve eğer onu bulamıyorum işte, alacağı varsayılan "drawable" klasöründe. Daha sonra otomatik olarak değişir, eğer PX kullandıysanız DP kullandıysanız, olduğu gibi bırakır, ve sadece daha küçük görünür.

Orada! Senin için çok uzun bir cevap. Mantıklı umarım.

Bunu Paylaş:
 • Google+
 • E-Posta
Etiketler:

YORUMLAR

SPONSOR VİDEO

Rastgele Yazarlar

 • J Medema

  J Medema

  11 EKİM 2006
 • Karan Thakur

  Karan Thakur

  23 HAZİRAN 2010
 • Max Lee

  Max Lee

  18 AĞUSTOS 2006