SORU
29 EKİM 2008, ÇARŞAMBA


Bir GUID ve bir UUID arasında herhangi bir fark var mı?

Bu 2 kısaltmalar etrafında atılmış görüyorum, ve eğer bir GUID ve bir UUID arasında herhangi bir fark olup olmadığını merak ediyorum?

CEVAP
5 AĞUSTOS 2011, Cuma


basit bir cevap:fark yokaynı şey onlar. Benzersiz bir değer olarak kullanılan 16 bayt (128 bit) değeri olarak onları tedavi. Microsoft-konuş GUID denir, ama Microsoft-Konuş Yok kullanırken onlar olacak biçimde arayın.

UUID şartname ve Microsoft bile yazarlar eş anlamlı olduklarını iddia ediyorlar

 • RFC 4122 STANDART giriş "Evrensel Benzersiz Tanımlayıcı (UUID) Ad URN": "Uniform Resource Adı olacak biçimde (Evrensel Benzersiz Tanımlayıcı), aynı zamanda olarak bilinen ad GUID (Genel Benzersiz Tanımlayıcı)."

 • ITU-T Recommendation X.667, ISO/IEC 9834-8:2004 International Standard: "olacak biçimde ayrıca Genel Benzersiz Tanımlayıcı (GUID) olarak bilinir, ama bu dönem bu Öneri kullanılmaz."

 • Ve Microsoft bile claims gönderilir belirlediği UUID RFC: "Microsoft Windows programlama ve Windows işletim sistemleri, bir genel benzersiz tanımlayıcı (GUID) olarak belirtilen [RFC4122], ... terimi evrensel benzersiz tanımlayıcı (UUID) bazen kullanılan Windows protokolü özelliklerinde bir eş için GUID."

Amadoğru cevapsoru söylediğinde ne demek istediğini bağlıdır""... . UUİD

İlk bölümü asker söyledikleri zaman ne düşündüğünü bağlıdır "". UUİD

Microsoft iddiası bütün olacak biçimde GUID anlamına gelir. Ama tüm GUID olacak biçimde gerçek mi? Yani, bütün olacak biçimde ayarlanır sadece GUID kümesinin uygun bir alt kümesidir, ya da aynı mı?

RFC ayrıntıları 4122, "" olacak biçimde. çeşitleri dört farklı görünüyor Bu çoğunlukla 16 bayt böyle tanımlayıcıları bu özellikler bir araya UUID bir şartname oluşturulmasını getirildi daha önce kullanılmış olmasıdır. RFC 4122 dört bölüm 4.1.1türevleriUUID:

 1. Ayrılmış, Ağ Bilgisayar Sistemi geriye dönük uyumluluk
 2. varyantRFC 4122 belirtilen beşi denir-alt çeşitleri vardır ("versiyon")
 3. Ayrılmış, Microsoft Corporation geriye dönük uyumluluk
 4. Gelecek tanımı için ayrılmış.

RFC 4122, tüm UUID göretürevleri"gerçek olacak biçimde," herkes GUID gerçek olacak biçimde. Hazır soru "orada herhangi bir fark GUID ve UUID arasındaki" cevabı RFC 4122 olacak biçimde için Kesinlikle hayırfark yok(ama) ikinci bölümü aşağıda tabi.

Ancak tüm GUIDvaryant2 olacak biçimde (örneğin, Microsoft COM varyant 3 olacak biçimde olan GUID). Asıl soru "orada GUID ve varyant 2 arasında herhangi bir fark yoktur", o zaman cevap evet -- farklı olabilir. olacak biçimde olursa Birisi soruyu soran muhtemelen haberi yoktürevlerive sadece düşünüyor olabilirlervaryantBu kelimeyi ne zaman 2 olacak biçimde "" (örneğin, onlar belli belirsiz MAC adresinin zaman biliyor ve rasgele sayıları olan UUID, formları algoritmaları . UUİD ^em>sürümlerivaryant2). Bu durumda, cevapEvet farklı.

Cevap, kısmen, kişi istediği kelimeyi söylerken ne düşündüğünü bağlıdır.". UUİD Varyant 2 UUID bunun farkında olan tek değişken olduğu için () veya tüm olacak biçimde ifade ediyor mu?

İkinci bölümü UUID tanımı olarak kullanılmakta olan bağlıdır.

Eğer bu kafa karıştırıcı olduğunu düşünüyorsanız, RFC 4122 ile uyumlu olması gerekiyordu ITU-T X.667 ISO/IEC 9834-8:2004 ve tamamen teknik olarak uyumlu okuyun. Bir ekstra cümle içinde Yan 11.2 diyor ki, "Bütün olacak biçimde uyumlu bu Tavsiye | Uluslararası Standart menteşeli değişken bit bit 7 sekizli, 7 ayarlamak için 1 ve bit 6 sekizli 7 0". Bunun tek bir anlamı varvaryant2 UUID Standart (bu iki bit değerleri . uygun ^em>varyant2). Eğer bu doğruysa, o zaman tüm GUID uyumlu ITU-T/ISO/IEC olacak biçimde sadece olabilir çünkü ITU-T/ISO/IEC olacak biçimde temizlenmelidirvaryant2 değerleri.

Bu nedenle, gerçek cevabı da soru sormaya bağlıdır. Açıkça bütün olacak biçimde ve sadece 2 değişken olacak biçimde bahsediyoruz varsayarak: yokturfark yokGUID ve STANDART ... arasında olacak biçimde, amafark EvetGUID ve arasındauygunITU-T//IEC olacak biçimde ISO!

İkili kodlama farklı olabilir

İkili insan-okunabilir metin biçimi (farklı olarak) kodlanmış zaman bu kilitli 8* *aşağıdaki gibi dört farklı alanları olan bir yapı. Bu biçim ilk 3 alanlar bayt sırası sadece UUID standard farklıdır.

Bits Bytes Name  Endianness Endianness
          (GUID)   RFC 4122

32  4   Data1 Native   Big
16  2   Data2 Native   Big
16  2   Data3 Native   Big
64  8   Data4 Big     Big

Bunu Paylaş:
 • Google+
 • E-Posta
Etiketler:

YORUMLAR

SPONSOR VİDEO

Rastgele Yazarlar

 • Commander Chalkboard

  Commander Ch

  20 Ocak 2014
 • Toddler Fun Learning

  Toddler Fun

  8 ŞUBAT 2013
 • TROPFEST

  TROPFEST

  27 Mart 2007