SORU
6 EKİM 2008, PAZARTESİ


Bir URI, URL ve URN arasındaki fark nedir

Eğer insanlar farklı şeyler eğer onlar gibi URL, URI ve Kutular hakkında konuşmak, ama çıplak gözle aynı görünüyorlar.

Aralarındaki fark nedir?

CEVAP
31 Aralık 2009, PERŞEMBE


URIs tanımlayınveURLs bulunancak,konum belirleyicileri de göreceliher URL de bir URI , ama değil URL olan değişik yöntemleri vardır.

Örnekler

 • Roger Pate

Bu bir tanımlayıcı olan benim adım. Bana ulaşın nasıl bir URI gibi, ama benim konum hakkında bir şey anlatır gibi bir URL olamaz ya. Bu durumda aynı zamanda ABD'DE en az 5 kişi tek başına tanımlamak olur.

 • 4914 West Bay Street, Nassau, Bahamalar

Bu fiziksel konumu için bir tanımlayıcı olan bir belirleyicisi olur. Bir URL ve URI tüm adresler URI olduğundan () gibi, ve ayrıca indirectly beni tanımlar "..yerleşik". Bu durumda bu benzersiz beni tanır, ama eğer bir ev arkadaşı bulursam değiştirmek istiyorum.

Ben "gibi bu örnekler çünkü" gerekli sözdizimini takip edin.

Popüler karışıklık

Wikipedia:

Bilgisayar, Birörnek Kaynak Bulucu (URL) tespit edilen bir kaynağın yerini belirten Tekdüzen Kaynak Tanımlayıcısı (URI) bir alt kümesi ve almak için mekanizma.Birçok teknik belgeler ve sözlü tartışmalarda popüler kullanım ve genellikle yanlış URİ ile eşanlamlı olarak kullanılır, ... [vurgu benim]

Bu ortak bilinç bulanıklığı nedeniyle, pek çok ürün ve belgeler yanlış yerine başka bir terim kullanın, kendi ayrım atamak, ya da bunları kullanmak eşanlamlı.

Çömleği

Benim adım Roger Pate, o much more regulated ve benzersiz genelinde planlanan hariç URN (Uniform Resource Name) gibi olabilirher ikisi deUzay ve zaman.

Ben şu anda diğer insanlarla bu ismi paylaştığı için değil, genel olarak benzersiz bir VAZO olarak uygun olmaz. Eğer başka bir aile bu ismi kullanılmış olsa bile, ancak, yine de zaman içinde benzersiz değil baba büyükbabamın adı. Ve bilebuböyle değildi, bir VAZO olarak bu uygunsuz benden sonra torunlarım adlandırma imkanı.

Kutular onlar URI sözdizimi paylaşmak hem olsa bile bu sert benzersizlik kısıtlaması lerini farklıdır.

Bunu Paylaş:
 • Google+
 • E-Posta
Etiketler:

YORUMLAR

SPONSOR VİDEO

Rastgele Yazarlar

 • Ben Vivona

  Ben Vivona

  24 Ocak 2010
 • Kyletiv7

  Kyletiv7

  28 Mayıs 2007
 • Louis C.K.

  Louis C.K.

  18 HAZİRAN 2006