SORU
6 Temmuz 2009, PAZARTESİ


HTML 5 <video> etiketi vs Flash video. Ne artılarını ve eksilerini?

<video> yeni etiketi gibi görünüyor özellikle Firefox destekler beri tüm yutturmaca bu gün. Bu haber her yerde bloglar haşhaş, ve herkes heyecanlı görünüyor. Ama ne hakkında?

Aradım o kadar eski Flash video daha iyi yapabilecek bir şey bulamadım. Aslında, sadece sorunları görüyorum

 • Hala tüm tarayıcılar destekleyen başlamadan önce biraz zaman olacak, ve çoğu insan önce çok fazla zaman yükseltme;
 • Flaş mevcut zaten ve herkes vardır;
 • Birkaç çalma kontrol etmek için ne istersen yanıp sönebilir. Etiketi kontrol edilebilir (JavaScript) muhtemelen) olacak sanırım, ama tam ekran gitmek mümkün olacak?

Görebiliyorum o <video> bir etiket için sadece iki artılar şunlar:

 • Daha fazla "muhtemelen ben dahil bir sürü kişi için hiçbir önemi vardır ki; ." - semantik
 • Değil bağımlı tek bir ticari işletme, 3. parti (Adobe) - ben de yok gördüğünüz gibi zorlayıcı bir sebep geçin, çünkü ücretsiz oynatıcılar ve video dönüştürücüler zaten mevcut, ve Adobe değil engelleyen tüm bu süreç içinde herhangi bir şekilde değil, kendi çıkarlarını bile).

Yani bu kadar büyütecek ne var?

Ekledi:

Bir daha Pro var yani TAMAM, belki. Mobil aygıtları için destek. Zor olsa söylemek. Kafamın içinde düşünceler bir dizi yarış konu hakkında:

 • Mobil cihazlar gerçekten iyi bir hız video yine deşifre edebiliyoruz nasıl ya yoksa Flash mı?
 • Ana akım mobil aygıtlar <video> Desteği ne kadar sürer? Eğer güncellemeleri ile varsa bile, kaç kişi bunu gerçekten yapıyor mu?
 • Kaç kişi cep telefonları için web sayfalarında videoları takip?

Semantik part - arama motorları videolar şimdi daha iyi algılamak mümkün olabileceğini anlıyorum, ama... ... gelince, onlar ne olacak? TAMAM, o sayfada bir video olduğunu biliyorlar. Ve? Bir video dizin edemezler! Biraz daha burada argümanlar istiyorum.

Ekledi:

Sadece başka bir Eksilerini düşündüm. Bu tarayıcılar arası uyumsuzluk yepyeni bir alan açıyor. HTML ve CSS zaten bu açıdan oldukça dağınık. Flash en azından her yerde aynıdır. Ama en azından bir büyük tarayıcı satıcı <video> etiketi aleyhinde karar vermek için yeterli değil (herkes diyebilir "Internet Explorer"?) ve keşfetmek için cehennem yeni ve güzel bir alan var.

Ekledi:

Bir Pro geldi. Daha fazla rekabet = daha fazla yenilik. Bu doğru. Adobe daha fazla rekabet vererek muhtemelen şimdiye kadar eksik olan alanlarda Flash geliştirmek için zorlar. Linux için zayıf bir nokta olmak üzere, birçok kişi tarafından atıf gibi görünüyor.

CEVAP
7 Temmuz 2009, Salı


img etiketi ise yok düşünün. Eğer resim istiyorsanız, çok yavaş bir sayfaya gömmek için standart bir yolu yoktur bu 3. parti bir eklenti kullanmalısınız. Kolayca bu şekilde görüntü kopyalayabilirsiniz, arama motorları temel olarak, eğer bir resim ya da bir oyun ya da bir şey olursa ne hiçbir ipucu var.

Bu olmadan, hiçbir görüntü mevcut idi.

Sonra bir tarayıcı sadece img Bu fantezi yeni etiketi kullanmak için izin serbest bırakıldı düşünün.

Video ve ses etiketi işlerin mantıklı mantıklı bir yoldur. Tamamen standart bir medya biçimi kullanmak için üçüncü parti bir eklenti ihtiyacımız olmamalı.

Bunu Paylaş:
 • Google+
 • E-Posta
Etiketler:

YORUMLAR

SPONSOR VİDEO

Rastgele Yazarlar

 • eurotuner

  eurotuner

  6 Mart 2006
 • Megan Parken

  Megan Parken

  19 Temmuz 2009
 • ŠĩŗĜŕôŵåɭȍҭҭ

  ŠĩŗĜŕô

  29 Kasım 2009