SORU
5 Temmuz 2012, PERŞEMBE


Fonksiyonel tasarım desenleri

Fonksiyonel cümleler var: monadlar, applicatives, oklar, vb. Onlar belgelenmiş farklı makaleler ama ne yazık ki bilmiyorum, herhangi bir kitap veya makale nerede olduklarını özetlenebilecek bir yer var Typeclassopedia ama bir çok alanlarda değil kapalı iyi). Herkes tek bir yerde onları kapsayan ve FP Ara yeteneklere sahip bir programcı tarafından erişilebilir olabilir hangi madde/bir kitap tavsiye edebilir misiniz?

CEVAP
5 Temmuz 2012, PERŞEMBE


Bu yapıları tüm ayrıntılarıyla farklı kullanımları kapsayan makaleler ya da kitapların bilmiyorum özür dilerim, ama bireysel kaynaklar için birkaç link verebilirim.

Oldukça yaygın bir desen basit monadlar (bir sonraki paragrafta bağlantıyı da bakınız) yerine monad transformers inşa etmektir. Temelde diğer monadlar ile, daha karmaşık bir sonucu birlikte olması gereken bir şey, ikisinin de özelliklerini ele almak mümkün oluşturmak anlamına gelir.

Real World Haskellmonadlar ilgili birkaç bölüm var. Chapter 14. Monads yazarlar temelleri ve bazı ortak kullanımları (belki, liste, devlet) açıklar. Chapter 15. Programming with monads etkili onları (okuyucu monad de kapsar) nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla açıklama sağlar. Aşağıdaki bölümde açıklar nasıl kullanılır Parsec, ama olabilir, daha ilginç arama için makaleler kaplama nasıl aslında çalışır: olmalı çok iyi bir örnek iyi organize edilmiş kullanım monadlar için ayrıştırma. Son olarak, Chapter 18. Monad transformers nasıl monad transformers iş tanıtır ve daha sonra inşa etmek için nasıl gösterir, adım adım. Bu bölüm son bölümlere doğru konuları da ilginç.

Bir kez creative uses of monads bu konuda çok ilginç bir soru okudum. Önerilen bağlantılar konu hakkında okur harikaydı. Bu ruhla, arrows için aynı şeyi sormaya çalıştım: ben kesinlikle monadlar daha az cevap var, ama yine de ilginç olanları.


"Dörtlü çete" tarafından OOP desenleri ile ilgili olarak, kendi serisi Functional thinking konu hakkında IBM tarafından 3 makale güzel bir dizi var. Hedef işlevsel dil Scala. Scala OOP tasarım desenleri her zamanki açıklayan ve göster nasıl göstererek devam edin.

 1. Functional thinking: Functional design patterns, Part 1. Burada fabrikalar, şablon, yöntem, strateji, sinek sıklet kapak. Alt satırında, birinci sınıf değerler olarak görev alarak, her şey çok daha basit olmasıdır.
 2. Functional thinking: Functional design patterns, Part 2. Bu java ve groovy. Bağdaştırıcı modeli adresleri.
 3. Functional thinking: Functional design patterns, Part 3. Burada yorumlayıcı desen bahsediyorlar. Yine, hedef dil mükemmel.

En ilgili madde w.r.t. soru elbette ilk zamanlarda, ama diğer ikisi ile ilgili okumalar yine de ilginç olabilir.

Bunu Paylaş:
 • Google+
 • E-Posta
Etiketler:

YORUMLAR

SPONSOR VİDEO

Rastgele Yazarlar

 • failblog

  failblog

  17 HAZİRAN 2008
 • Rugiagialia

  Rugiagialia

  1 Ocak 2008
 • TROPFEST

  TROPFEST

  27 Mart 2007